Ako si správne vybrať svetlo do domácnosti

Prerábate váš dom či byt, alebo len uvažujete o zmene svietidiel. Tak tento článok by vám mohol pomôcť pri výbere toho správneho. Nie je svetlo ako svetlo. Respektíve výber osvetlenia do jednotlivých miestností vo vašej domácnosti by mal uvážený. Inak vyberáme svetlo…
Na prvom mieste medzi kritériami pri výbere je ÚČELNOSŤ A BEZPEČNOSŤ. Teda v prvom rade sa pozerať na technické prevedenie svietidiel a ich bezpečné umiestnenie, tak aby nedošlo ku kontaktu s vodou. Najvhodnejšie sú stropné svietidlá s priesvitnými či mliečnymi sklami. Vhodné sú tiež svetlá vstavané do pohľadu alebo na zrkadlo. Najvhodnejšie miesto pre svetlo v prípade WC  je nad dvere alebo do stredu na strop. Momentálne je populárne LED osvetlenie. Dá sa jednoducho skryť napríklad do pod zrkadlo či rám skrine, je úsporné a vydrží dlho.

A čo výber žiarovky?

Ak sa naozaj snažíte ušetriť aj na osvetlení, tak je nutné rozlišovať dobu trvania svietenia v miestnosti. V prípade toalety či kúpelne, kde je čas svietenia počas dňa zanedbateľný a kde často vypínate a zapínate svetlo, zvoľte halogénové žiarovky. Kompaktné alebo inak nazývané úsporné, používajte v priestoroch, kde sa často nevypína svetlo, pretože ich elektronika nie je stavaná na časté zapínanie a vypínanie, taktiež kompaktné žiarovky nie sú vhodné do senzorových svietidiel.

Predsieň, chodba,a ostatné vnútorné priestory

Predsieň, chodba a ostatné vnútorné priestory, ktoré sú ňou prepojené. Keď prechádzame z miestnosti do miestnosti, tak intenzita osvetlenia sa mení a oko sa musí neustále prispôsobovať, čo ho unavuje. Z hľadiska bezpečnosti, by chodba nemala byť osvetlená výrazne menej než ostatné priestory. Na chodbe väčšinou svietime celý večer a tak je vhodné použiť LED  diódové svetelné zdroje.

Obývačka

Obývačka je miestnosť, ktorá je využívaná na viacero činností. Je to miesto relaxu pri pozeraní TV alebo na posedenie s návštevou, tomu prispôsobujeme voľbu intenzity osvetlenia. V týchto prípadoch je vhodné buď s možnosťou stmievania (regulované) alebo doplniť ďalšie svietidlo, ktoré dotvorí pohodovú atmosféru. Niekedy stačí len malá stolná lampa či rohové svietidlo. Veľkosť svietidla volíme na základe veľkosti obývačky. Zlaté pravidlo je čím väčšie tým lepšie. Napríklad pri veľkosti obývačky 20 m  by svietivosť mala byť približne 4.000 lm. Vhodným typom svetelného zdroja pre obývačku sú LED-ky. Napríklad LED svetelné zdroje (ECO LED) s výkonom 4 x 13 W (52 W) a svietivosťou 4.220 lm.

Svetelný tok – základná jednotka LUMEN (lm), svetelná energia, ktorá je vyžarovaná zdrojom za časovú jednotku (1 sekundu). Je to ale veličina posudzovaná z hľadiska citlivosti oka na rôzne vlnové dĺžky svetla.

Ďalej sa naskytá otázka či chceme svetlo stropné prisadené ku stene alebo závesné na lankách, či reťazi. Odporúčame, pokiaľ je vývod umiestnený v strede obývačky, použiť závesné svietidlo. Pozor na zostávajúci priestor medzi svietidlom a napríklad konferenčným stolíkom. Pri závesnom svietidle by mala dĺžka závesu ostať po skrátení najmenej dvojnásobná, ako je výška samotného tienidla. Pri svietidlách s nízkym tienidlom (25cm) dokonca až trojnásobná.

Spálňa

Pre spálňu je úplne postačujúce príjemné tlmené svetlo, ktoré vám zabezpečí orientáciu v priestore. Zaručene sa vyhnite honosným lustrom, tie by vám viac prekážali ako slúžili. Radšej voľte svietiace LED lišty na rohoch postele či nepriame svetlo umiestnené v podhľade. Pokiaľ máte v spálni šatník či vstavanú skriňu, tak je vhodné použiť svetlo priamo zabudované v skrini, ktoré sa zapne pri jej otvorení. Takéto svetlo môže byť aj jasnejšie aby ste sa lepšie orientovali v šatníku. Pokiaľ patríte k milovníkom čítania pred spaním, tak najvhodnejšie je použiť malé polohovateľné svetlo.

Posted in Všetky články.